توسعه سرویس Safe Browsing گوگل کروم برای مقابله با نرم‌افزارهای ناخواسته

به گزارش روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛ گوگل به تازگی از توسعه نرم‌افزار پایه Safe Browsing با هدف ارتقای امنیت کاربران برابر تهدیدات اینترنتی خبر داد.
کاربران هنگام ورود به صفحات اینترنتی آلوده به فیشینگ، بدافزار و سایر تهدیدات سایبری پیام هشداری را در مرورگر کروم دریافت می‌کنند، اما گوگل پا را از این هم فراتر گذاشته و قصد دارد با توسعه نرم‌افزاری سرویس Safe Browsing برابر دامنه گسترده‌تری از تهدیدات از کاربران محافظت کند.
Safe Browsing یا «مرورگری امن» یکی از سرویس‌های گوگل است که به کاربران کروم کمک می‌کند از بدافزارها و سایت‌های آلوده در امان بمانند. این سرویس با رجوع به پایگاه داده بزرگ گوگل شامل آدرس‌های اینترنتی آلوده، تشخیص می‌دهد که وب‌سایت مورد نظر کاربران آلوده است یا خیر. یکی دیگر از کارکردهای Safe Browsing بررسی و شناسایی هرگونه ردی از انتشار فایل‌های بدافزاری در وب‌سایت‌هاست. گوگل رابط نرم‌افزاری برنامه‌نویسی (API) سرویس Safe Browsing را برای عموم منتشر کرده و این API در مرورگرهای فایرفاکس و سافاری هم استفاده شده است.
محب ابو رجب و استفان ساموگی از اعضای ارشد تیم Safe Browsing در وبلاگ ویژه این ابزار امنیتی نوشتند: «قدرت کروم در تشخیص سایت‌های آلوده در چند هفته آینده بیشتر به چشم خواهد آمد؛ کاربران پیام‌های هشدار بیشتری را درباره نرم‌افزارهای ناخواسته و آلوده مشاهده خواهند کرد.
«نرم‌افزارهای ناخواسته به‌وسیله منابع گوناگونی از جمله ابزارها و شبکه‌های تبلیغاتی آنلاین منتشر می‌شوند؛ شبکه‌هایی که روی محتوای خود نظارت کیفی چندانی ندارند. در بسیاری از موارد، Safe Browsing آخرین و تنها لایه دفاعی بین شما و فایل‌های آلوده در اینترنت است.»
تمام نرم‌افزارهای ناخواسته لزوما بدافزار نیستند، اما ممکن است تبلیغ‌افزارها یا اپلیکیشن‌های دیگری را همراه خود روی سیستم کاربران نصب کنند؛ اپلیکیشن‌هایی که بدون آگاهی و رضایت کاربران اطلاعات و فعالیت‌های آنها را گردآوری و ثبت می‌کنند یا حتی فعالیت‌های ناخواسته دیگری انجام می‌دهند. به گفته مقامات گوگل، سرویس Safe Browsing تنها در مورد سایت‌های آلوده و مشکوک به کاربران هشدار می‌دهد.
در بخش دیگری از نوشته ابو رجب و ساموگی آمده است: «تاکید می‌کنیم که اساس طراحی Safe Browsing تغییری نخواهد. این سرویس به‌طور ویژه برای محافظت کاربران برابر بدافزارها، حملات فیشینگ، نرم‌افزارهای ناخواسته و تهدیدات مشابه طراحی شده و Safe Browsing درباره هیچ تهدید دیگری هشدار نخواهد داد.»

تاریخ خبر: 
۰۸/۳۰/۱۳۹۴
نوع خبر: 
خانواده و امنیت