نکات امنیتی برای کودکان: گرفتار ویروس‌های اینترنتی نشوید

اگر خیال می‌کنید هکرها و جاسوس‌های سایبری فقط در فیلم‌های سینمایی هستند اشتباه می‌کنید. اینترنت پر از خلافکار و آدم‌ها ناجوری است که از هر فرصتی استفاده می‌کنند تا پروفایل فیسبوک‌تان را هک کنند، گوشی‌تان را ویروسی کنند یا حساب‌های کاربری شما را بدزدند.

برای خلافکارهای اینترنتی فرقی نمی‌کند جیب چه کسی را بزنند. مهم‌تر آنکه هر تهدیدات اینترنتی سن و سال نمی‌شناسد و کوچک و بزرگ ممکن است قربانی مهاجمان سایبری شوند. بنابراین هنگام گشت و گذار در اینترنت حواس‌تان را حسابی جمع کنید. با رعایت چند توصیه ساده کسپرسکی بیشتر مراقب امنیت سایبری خود باشید.

مراقب ویروس‌ها باشید
حتما یک آنتی ویروس روی دستگاه‌های الکترونیکی خود نصب کنید و هشدارهای آن را جدی بگیرید. آنتی ویروس‌ها برابر اکثر تهدیدات اینترنتی از شما محافظت می‌کند.
از هر لینکی دانلود نکنید. اگر به فایل یا برنامه‌ای نیاز دارید آن را از سایت‌های مرجع و معتبر دانلود کنید. دانلود بی حساب و کتاب هر چیزی از گوشه و کنار اینترنت ممکن است غافلگیری‌های ناخوشایند و حتی جبران‌ناپذیری را به بار آورد.
اگر کسی برنامه‌ای را برایتان ارسال کرد که چیزی از کارکرد آن نمی‌دانید، آن را اجرا نکنید. مراقب ویروس‌ها باشید! ویروس‌ها ممکن است گذرواژه‌ها را سرقت کنند، فایل‌های حساس را از بین ببرند یا از حساب کاربری شما پیام‌های تبلیغاتی به‌اشتراک بگذارند.
به پیام یا فایل‌هایی که از دوستان و آشنایان دریافت می‌کنید به‌سادگی اعتماد نکنید و مطمئن شوید که خود آنها پیام مورد نظر را برایتان ارسال کرده‌اند. هکرها گاهی خود را جای دیگران جا می‌زنند و در پوشش نام و اعتبار افراد، برنامه‌های خرابکارانه منتشر می‌کنند. به همین دلیل هرگز نباید تنها با دیدن نام افراد به پیام‌ها و فایل‌های آنها اطمینان کنید.
محافظت از کودکان در برابر زورگویی سایبری
به گزارش روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛ «روزگویی سایبری» پدیده‌ای است که از طریق فناوری‌های دیجیتال اتفاق می‌افتد و به یکی از دغدغه‌های فزاینده جامعه امروزی تبدیل شده است، به‌طوریکه در آمریکا از هر چهار نوجوان ۱۲ تا ۱۷ ساله یک نفر در معرض زورگویی سایبری قرار می‌گیرد.

این درحالیست که زورگویی به کودکان و نوجوانان در دنیای مجازی ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری را برجای بگذارد: کودکان گوشه‌گیر و پنهان‌کار می‌شوند، نمرات‌شان افت می‌کند، رفتارهای پرخاشگرانه یا علایم افسردگی از خود بروز می‌دهند و حتی ممکن است به خود آسیب بزنند. اما در صورت مواجهه کودکان با خطر اذیت و آزار سایبری، پدر و مادرها با اقدام به‌موقع و صحبت درباره این مساله با کودکان می‌توانند نقشی کلیدی در مقابله با این تهدیدات داشته باشند.
هر مادر و پدری باید نسبت به پدیده زورگویی سایبری، نشانه‌های اولیه و راه‌های مقابله با آن آگاه شود. اینترنت یک فضای مجازی است، اما برخورد با مسائل و معضلات ناشی از آن به ابزاری فراتر از اینترنت و فناوری نیاز دارد.
در ابتدا باید بپذیریم که بعضی از پدیده‌ها به‌سادگی قابل مهار یا پیش‌گیری نیستند و زورگویی سایبری نیز یکی از آنهاست. اما حال که امکان محافظت تمام و کمال از کودکان برابر زورگویی سایبری وجود ندارد، دست‌کم می‌توان به کودکان کمک کرد و در کنار آنها ایستاد. کسپرسکی در همکاری با چهره‌های برجسته روانشناسی کودک در دنیا مجموعه‌ای از توصیه‌های کلیدی برای کمک به قربانیان این پدیده ناگوار را گردآوردی کرده است.
لیزا رایت، بنیانگذار وب‌سایت Webiket که با هدف افزایش آگاهی والدین از زورگویی مجازی ایجاد شده، می‌گوید: «به یاد داشته باشید صحبت و جلب اعتماد قلبی کودکان گام نخست در برخورد با زورگویی سایبری است. در گام بعدی باید پیوسته شرایط را سنجید و راهکارهای لازم برای حل آزارهای سایبری و بهبود آسیب‌های روحی کودکان را اتخاذ کرد.»
توصیه‌های کسپرسکی برای برخورد با پدیده زورگویی سایبری عبارت است از:
۱. همواره پشتیبان فرزندان خود بوده و بی هیچ پیش‌زمینه و قضاوت عجولانه‌ای عاشقانه آنها پذیرایشان باشید. در این مرحله کودکان به پذیرش و پشتیبانی بی قید و شرط شما نیاز دارند. به کودکان اطمینان دهید که مهم نیست چه بر آنها گذشته یا آنها دست به چه کاری زده‌اند، چون تحت هر شرایطی کنار آنها خواهید ایستاد.
۲. حادثه زورگویی را کم‌اهمیت فرض نکنید. در این شرایط، این بحران مهم‌ترین مساله زندگی فرزند شماست. کودکان در شرایط سخت روحی قادر به تفکر منطقی نیستند، بنابراین به آنها بگویید که این مساله چقدر برایتان مهم است و ناراحتی آنها را درک می‌کنید.
۳. برای پرداخت منطقی به این بحران هنوز زود است. در این مرحله حرفی از تقصیرکار بودن فرزند خود به میان نیاورید، حتی اگر آنها آغازگر این مساله بوده باشند. در غیر این صورت کودکان ممکن است دیواری بین خود و بزرگ‌ترها بکشند و گمان کنند کسی آنها را درک نمی‌کند.
۴. صمیمانه با کودک خود همدلی کنید. کودکان می‌بایست به عواطف شما نسبت به خود پی ببرند. برای آنها توضیح دهید که شما هم سختی‌های مشابهی را از سر گذرانده‌اید؛ سختی‌هایی نه در اینترنت، بلکه در دنیای واقعی که کنار آمدن با آنها کار آسانی نبود. هرگز به کودکان نگویید که بیشتر از آنها سختی کشیده و یا تنهایی با مشکل خود کنار آمدید. به آنها بگویید در زمان سختی بیش از هر چیز به کسی نیاز داشتید که به دردِ دلتان گوش دهد، درک‌تان کند و پشت‌تان بایستد.
۵. تنها زمانی به صحبت درباره حادثه زورگویی بنشینید که کاملا اعتماد فرزندتان را جلب کرده‌اید. فراموش نکنید جلب اعتماد کودکان کار دشوار و گاه زمان‌بری است. هرگز به‌جای فرزند خود سخن نگویید و حرف او را قطع نکنید. اجازه دهید آنها گوینده باشند و به زبان خود ماجرا را تعریف کنند. کودکان می‌بایست این بار سنگین را خود از دوش بردارند.
کارن مولن، کارشناس ارشد روانشناسی سایبری در جمع‌بندی این راهکارها می‌گوید: «زورگویی سایبری مساله پیچیده‌ای است که حل آن به رویکردی چندجانبه نیاز دارد. در این بین اتخاذ رویکردی صحیح برای پشتیبانی از کودکان در شرایط روحی سخت اهمیت ویژه‌ای دارد. در کوتاه مدت می‌توان با رعایت چند نکته کاربردی به کودکان کمک کنیم با روحیه‌ای مثبت با بحران روبه‌رو شوند و از تشدید وضعیت نامطلوب خود دوری کنند. هدف بلند مدت نیز افزایش مقاومت کودکان است تا به آنها کمک کنیم در برخورد با تجربیات اجتماعی ناگزیر و ناگوار آسیب روحی نبینند. اما اولین و مهم‌ترین گام در برخورد با پدیده زورگویی سایبری جلب اعتماد کودکان است تا آنها این بار سنگین را با پدر و مادرها شریک شوند و همه با هم برای حل بحران موجود تصمیم‌گیری و اقدام کنند.»
یکی از اقدامات کسپرسکی در کمپین خود علیه پدیده زورگویی سایبری راه‌اندازی پورتال Words Can Save است. این پورتال اطلاعات کاربردی و مفیدی را درباره نشانه‌های غیرمستقیم آزار سایبری و راه‌های برخورد با آن دراختیار مادر و پدرها قرار می‌دهد. پورتال Wordscansave.me به والدین گوشزد می‌کند که به‌کار بردن واژه‌های صحیح و حساب‌شده در پشتیبانی از کودکان در شرایط سخت چه اهمیتی دارد.

تاریخ خبر: 
۰۸/۳۰/۱۳۹۴
نوع خبر: 
خانواده و امنیت