انتخاب کلمات عبور مناسب و نگهداری آنها

با توجه به رشد روزافزون فناوری اینترنت و به دنبال آن کاربرد و نقش آن در زندگی روزمره و استفاده چشمگیر مردم، ضرورت امنیت اطلاعات شخصی نیز افزایش یافته است. با علم به اینکه عدم حفظ امنیت این اطلاعات ممکن است کاربران این فضای مجازی را با مشکلات فراوانی روبرو نماید، با انتشار این مقاله قصد داریم به چند نکته مهم در مورد کلمه عبور و آنتی ویروس‌ها که مهمترین عوامل در امنیت اطلاعات محسوب می‌شوند را مطرح نماییم.
انتخاب رمزعبور مناسب و امن
کلمه عبور عامل احراز هویت کاربر و معمولا تنها مانع دسترسی دیگران به اطلاعات شخصی او است. مهاجمان می‌توانند با استفاده از برنامه‌های کشف کلمه عبور به اطلاعات شما دست یابند. اما انتخاب یک کلمه عبور مناسب این دسترسی را مشکل‌تر خواهد کرد.
بسیاری از کاربران اینترنت سعی می‌کنند کلمه عبور ساده‌ای با استفاده از اطلاعات شخصی مانند نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد یا شماره کارت شناسایی انتخاب کنند تا بتوانند به راحتی به یاد بیاورند. این کار دستبرد به اطلاعات شخصی این کاربران را به شدت افزایش می‌دهد.
بهترین کلمه عبور ترکیبی از اعداد، کاراکترهای خاص مانند: (! @#$%^&*) و ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ است. انتخاب کلمه عبور طولانی نیز بر امنیت شما می‌افزاید. برخی توصیه می‌کنند که بهتر است تعداد کاراکترهای کلمه عبور بیش از ۱۵ علامت باشد تا امکان یافتن آن از طریق برنامه‌های کشف رمز مشکل‌تر شود. (توجه داشته باشید که ابزارهای مدیریت کلمه عبور که در پایین معرفی می‌شوند، شما را در این مرحله یعنی ساخت و انتخاب مناسب‌ترین کلمه عبور نیز یاری می‌نمایند)
نکات کلیدی در انتخاب کلمه عبور مناسب:
• از اطلاعات شخصی خود برای ساختن کلمه عبور استفاده نکنید.
• از کلماتی که می‌توان در هر فرهنگ لغت یا هر زبانی آن‌ها را یافت استفاده نکنید.
• از حافظه خود برای به یاد آوردن کلمات عبور پیچیده بهره ببرید.
• از حروف بزرگ و کوچک در پسورد استفاده کنید.
• ترکیبی از حروف، شماره‌ها و کاراکترهای خاص استفاده کنید.
• اگر می‌توانید از عبارت عبور استفاده کنید. مثلا یک جمله را برای کلمه عبور استفاده کنید.
• با کنار هم قراردادن حروف نخست کلمات جمله‌ای که به راحتی به خاطر می‌سپاریدش رمز عبور بسازید.
• از کلمات عبور مختلف برای سرویس‌های مختلف استفاده کنید.
با نصب آنتی‌ویروس مناسبو به‌روزرسانی آن، می‌توان راه انتقال ویروس‌های رایانه‌ای را بست
به یاد داشته باشید که هیچ گاه پسورد خود را جایی ننویسید و در رایانه‌ی شخصی خود ذخیره نکنید. این کار امکان می‌دهد کسانی که به وسایل شخصی شما دسترسی دارند راحت‌تر به کلمات عبور شما دست پیدا کنند.
همچنین بسیاری از برنامه‌ها و صفحات ورودی وب‌گاه‌ها پیشنهاد می‌دهند که کلمه عبور را ذخیره کنند، از این کار بپرهیزید. توجه داشته باشید که برخی از این برنامه‌ها کلمه عبور شما را در یک فایل روی رایانه ذخیره می‌کنند. این به هکر‌ها امکان می‌دهد راحت‌تر اطلاعات شما را سرقت کنند.
نگهداری از کلمات عبور خود و ابزارهایی برای این منظور
همانطور که در بالا بدان اشاره شد، انتخاب کلمه عبور مناسب و نسبتاً پیچیده اهمیت زیادی دارد ولی از آن مهمتر نگهداری از این کلمات عبور است چرا که حتی با انتخاب کلمات عبوری هر چند پیچیده به ذهن سپردن آنها نیز به مراتب دشوارتر شده و از طرفی نمی توان آنها را بسادگی جایی یادداشت یا ذخیره نمود. لذا یکی دیگر از ابزارهای امنیتی که کاربران را در این زمینه یاری می‌نماید ابزارهای مدیریت کلمه عبور است که با توجه به توضیحات بالا و تهدیدهای سایبری حال حاضر (نظیر باگ‌هایی چون "خونریزی قلبی")، استفاده از آن برای اغلب کاربران ضروری و مفید خواهد بود. شرکت بزرگ کسپرسکی که بارها به عنوان برترین شرکت ارائه دهنده محصولات امنیتی شناخته شده است، ابزاری تحت عنوان Kaspersky Password Manager را در اختیار کاربران قرار داده تا کاربران بتوانند ضمن انتخاب مناسب‌ترین و امن‌ترین کلمات عبور براحتی آنها را مدیریت و نگهداری نمایند (برای توضیحات بیشتر اینجا را کلیک نمایید). شایان ذکر است که علاوه بر اینکه امکان تهیه مجزای این نرم افزار وجود دارد، کاربران میتوانند ضمن خریداری کاملترین بسته امنیتی کسپرسکی یعنی Pure یا ناب نیز از این ابزار بهره مند شوند. (برای توضیحات بیشتر در مورد این بسته اینجا را کلیک نمایید)
اهمیت نرم افزارهای ضد ویروس
نرم افزارهای ضد ویروس قادر به شناسایی و مسدود کردن راه بسیاری از ویروس‌ها پیش از آلوده کردن رایانه‌ی شما هستند. هنگامی که نرم افزار آنتی ویروس را نصب می‌کنید توجه داشته باشید که به روز نگاه داشتن آن اهمیت زیادی دارد.
زیرا نویسندگان ویروس‌ها به شکل مستمر نسخه‌های جدیدی را نگارش می‌کنند که توسط نسخه‎های به روز نشده آنتی ویروس‌ها قابل تشخیص نیستند.
اسکن خودکار: بسته به نوع و تنظیمات نرم افزار، آنتی ویروس می‌تواند فایل‌ها و درایورهای رایانه شما را به شکل خودکار و در دوره‌های زمانی مشخص اسکن کند.
اسکن دستی: راه مناسبی است برای فایل‌هایی که از منابع خارجی دریافت می‌کنید. مثلا فایل‌هایی که از طریق ایمیل برای شما ارسال می‌شود یا هنگامی که از حافظه‌ی جانبی (USB یا دیسک سخت خارجی)، سی دی و دی‌وی‎دی استفاده می‌کنید.
هر آنتی ویروس برای یافتن ویروس روش مخصوص به خود را دارد. معمولا آنتی ویروس‌ها پس از مواجه شدن با یک فایل آلوده، پنجره هشدار را به کاربر نشان می‌دهند و می‌پرسند آیا می‌خواهید فایل مورد نظر حذف شود. در برخی نرم افزار‌ها نیز حذف فایل آلوده بدون پرسش اولیه صورت می‌گیرد که بستگی به تنظیمات اولیه در هنگام نصب دارد.
همچنین برخی آنتی ویروس‌ها (نظیر محصولات اینترنت سکیوریتی یا ناب شرکت کسپرسکی) در مواجهه با صفحات آلوده به بدافزار‌ها نیز به کاربر هشدار می‌دهند و در برخی موارد به صورت خودکار امکان ورود به این صفحات را نمی‌دهند.
لازم به یادآوری مجدد است که تنها نصب آنتی ویروس‌ها نمی‌تواند از آلودگی رایانه‌ی شما جلوگیری کند. باید همیشه آنتی ویروس خود را به روز نگاه دارید؛ لذا، اهمیت و لزوم تهیه و خرید نرم افزار امنیتی مناسب در اینجا مشخص می‌گردد. پس از اطمینان از بروز بودن ابزار امنیتی سیستم یا ضدویروس‌ها به هشدارهای این نرم افزار‌ها توجه داشته باشید و با حساسیت بیشتری نسبت به دانلود فایل‌های مختلف اقدام نمایید.

تاریخ خبر: 
۰۸/۳۰/۱۳۹۴
نوع خبر: 
خانواده و امنیت