مراقب "حملات مهندسی اجتماعی" باشید

آیا شما از جمله افرادی می‌باشید که به ظاهر افراد و نحوه برخورد آنان بسیار اهمیت داده و با طرح صرفا یک سوال از جانب آنان، هر آنچه را که در ارتباط با یک موضوع خاص می‌دانید در اختیار آنان قرار می‌دهید؟ رفتار فوق گرچه می‌تواند در موارد زیادی دستاورد‌های مثبتی را برای شما بد نبال داشته باشد، ولی در برخی حالات نیز ممکن است چالش‌ها و یا مسائل خاصی را برای شما و یا سازمان شما، ایجاد نماید. آیا وجود اینگونه افراد در یک سازمان مدرن اطلاعاتی ( خصوصا سازمانی که با داده‌های حساس و مهم سروکار دارد ) نمی تواند تهدیدی در مقابل امنیت آن سازمان محسوب گردد؟ به منظور ارائه اطلاعات حساس خود و یا سازمان خود از چه سیاست‌ها و رویه‌هائی استفاده می‌نمائید؟  آیا در چنین مواردی تابع مجموعه مقررات و سیاست‌های خاصی می‌باشید؟ صرف نظر از پاسخی که شما به هر یک از سوالات فوق خواهید داد، یک اصل مهم در این راستا وجود دارد که می‌بایست همواره به آن اعتقاد داشت: " هرگز اطلاعات حساس خود و یا سازمان خود را در اختیار دیگران قرار نداده مگر این که مطمئن شوید که آن فرد همان شخصی است که ادعا می‌نماید و می‌بایست به آن اطلاعات نیز دستیابی داشته باشد."

حمله مهندسی اجتماعی
به منظور تدارک و یا برنامه ریزی یک تهاجم از نوع حملات مهندسی اجتماعی، یک مهاجم با برقراری ارتباط با کاربران و استفاده از مهارت‌های اجتماعی خاص ( روابط عمومی مناسب، ظاهری آراسته و…)، سعی می‌نماید به اطلاعات حساس یک سازمان و یا کامپیوتر شما دستیابی و یا به آنان آسیب رساند. یک مهاجم ممکن است خود را به عنوان فردی متواضع و قابل احترام نشان دهد. مثلا وانمود نماید که یک کارمند جدید است، یک تعمیر کار است و یا یک محقق و حتی اطلاعات حساس و شخصی خود را به منظور تائید هویت خود به شما ارائه نماید. یک مهاجم، با طرح سوالات متعدد و برقراری یک ارتباط منطقی بین آنان، می‌تواند به بخش‌هائی از اطلاعات مورد نیاز خود به منظور نفوذ در شبکه سازمان شما دستیابی پیدا نماید. در صورتی که یک مهاجم قادر به اخذ اطلاعات مورد نیاز خود از یک منبع نگردد، وی ممکن است با شخص دیگری از همان سازمان ارتباط برقرار نموده تا با کسب اطلاعات تکمیلی و تلفیق آنان با اطلاعات اخذ شده از منبع اول، توانمندی خود را افزایش دهد.حمله Phishing 
این نوع از حملات شکل خاصی از حملات مهندسی اجتماعی بوده که با هدف کلاهبرداری و شیادی سازماندهی می‌شوند. در حملات فوق از آدرس‌های Email و یا وب سایت‌های مخرب به منظور جلب نظر کاربران و دریافت اطلاعات شخصی آنان نظیر اطلاعات مالی استفاده می‌گردد. مهاجمان ممکن است با ارسال یک Email با ظاهری قابل قبول و از یک شرکت معتبر کارت اعتباری  و یا موسسات مالی، از شما درخواست اطلاعات مالی را نموده  و اغلب عنوان نمایند که یک مشکل خاص ایجاد شده است و ما در صدد رفع آن می‌باشیم. پس از پاسخ کاربران به اطلاعات درخواستی، مهاجمان از  اطلاعات اخذ شده به منظور دستیابی به سایر اطلاعات مالی و بانکی  استفاده می‌نمایند.

پیشگیری از حملات مهندسی اجتماعی
الف) به تلفن‌ها، نامه‌های الکترونیکی و ملاقات‌هائی که عموما ناخواسته بوده و در آنان از شما درخواست اطلاعاتی خاص در مورد کارکنان و یا سایر اطلاعات شخصی می‌گردد، مشکوک بوده و با دیده سوء ظن به آنان نگاه کنید. در صورتی که یک فرد ناشناس ادعا می‌نماید که از یک سازمان معتبر است، سعی نمائید با سازمان مورد ادعای وی  تماس گرفته و  نسبت به هویت وی کسب تکلیف کنید.
ب) هرگز اطلاعات شخصی و یا اطلاعات مربوط به سازمان خود را ( مثلا ساختار و یا شبکه‌ها ) در اختیار دیگران قرار ندهید، مگر این که اطمینان حاصل گردد  که فرد متقاضی مجور لازم به منظور دستیابی به اطلاعات درخواستی را دارا می‌باشد.
ج) هرگز اطلاعات شخصی و یا مالی خود را در یک email  افشا نکرده و به نامه‌های الکترونیکی ناخواسته ای که درخواست این نوع اطلاعات را از شما می‌نمایند، پاسخ ندهید. ( به لینک‌های موجود در اینگونه نامه‌های الکترونیکی ناخواسته نیز توجهی نداشته باشید.)
د) هرگز اطلاعات حساس و مهم شخصی خود و یا سازمان خود را بر روی اینترنت ارسال ننمائید. قبل از ارسال اینگونه اطلاعات حساس، می‌بایست Privacy  وب سایت مورد نظر به دقت مطالعه شده تا مشخص گردد که اهداف آنان از جمع آوری اطلاعات شخصی شما چیست و نحوه برخورد آنان با اطلاعات به چه صورت است؟
ه) دقت لازم در خصوص آدرس URL یک وب سایـت را داشته باشید. وب سایت‌های مخرب ممکن است خود را مشابه یک وب سایت معتبر ارائه نموده که آدرس URL آنان دارای تفاوت اندکی با وب سایـت‌های شناخته شده باشد. وجود تفاوت اندک در حروف استفاده شده برای نام سایت و یا تفاوت در domain، نمونه‌هائی در این زمینه می‌باشند. ( مثلا" com. در مقابل net.)
و) در صورت عدم اطمینان از معتبر بودن یک Email دریافتی،  سعی نمائید با برقراری تماس مستقیم با شرکت مربوطه  نسبت به هویت آن اطمینان حاصل نمائید. از اطلاعات موجود بر روی یک سایت مخرب به منظور تماس با آنان استفاده نمائید چراکه این اطلاعات می‌تواند شما را به مسیری دیگر هدایت نماید که صرفا اهداف مهاجمان را تامین نماید.
ز) با نصب و نگهداری نرم افزارهای آنتی ویروس، فایروال‌ها و فیلترینگ نامه‌های الکترونیکی ناخواسته ( spam )، سعی نمائید یک سطح حفاظتی مناسب به منظور کاهش این نوع حملات را ایجاد نمائید.

اقدامات لازم در صورت بروز تهاجم
الف) در صورتی که فکر می‌کنید به هر دلیلی اطلاعات حساس سازمان خود را در اختیار دیگران ( افراد غیر مجاز ) قرار داده اید، بلافاصله موضوع را به اطلاع افراد ذیربط شاغل در سازمان خود ( مثلا مدیران شبکه ) برسانید. آنان می‌توانند در خصوص هر گونه فعالیت‌های غیرمعمول ویا مشکوک، هشدارهای لازم را در اسرع وقت در اختیار دیگران قرار دهند.
ب) در صورتی که فکر می‌کنید اطلاعات مالی شما ممکن است در معرض تهدید قرار گرفته شده باشد، بلافاصله با موسسه مالی خود تماس حاصل نموده و تمامی حساب‌های مالی در معرض تهدید را مسدود نمائید. در این رابطه لازم است دقت، حساسیت و کنترل لازم در خصوص هر گونه برداشت از حساب‌های بانکی خود را داشته باشید.
ج) گزارشی در خصوص نوع تهاجم را تهیه نموده و  آن را در اختیار سازمان‌های ذیربط قانونی قرار دهید.

تاریخ خبر: 
۰۸/۳۰/۱۳۹۴
نوع خبر: 
خانواده و امنیت